Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak współpracują ze sobą tusz i papier? Każdy rodzaj papieru używanego do drukowania ma inne właściwości. Każda marka i odmiana ma inną gramaturę, poziom jasności, a każdy arkusz może być powlekany lub niepowlekany. Profesjonalna drukarnia, taka jak Bestype Printing, może poprowadzić Cię przez wybór rodzajów papieru do druku, zapewniając udane rezultaty Twojego profesjonalnego projektu.

Różne rodzaje papieru do drukowania

Kolor papieru, czas schnięcia czarnego i kolorowego tuszu oraz nasycenie tuszu na papierze to tylko niektóre z czynników, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego rodzaju papieru do Twojego projektu. Ten artykuł poprowadzi Cię przez wybór różnych rodzajów papieru do drukowania, niezależnie od tego, czy współpracujesz z profesjonalną drukarnią, czy drukujesz elementy przy użyciu drukarki biurowej. Rodzaj wybranego papieru do drukarki ma wpływ na powodzenie projektu.

Rodzaje papieru używanego do drukowania

Większość osób zna rodzaje papieru do drukarek, które są dostępne w ich urządzeniach biurowych, jednak profesjonalne drukarnie oferują szerszy zakres nośników. Rodzaje papieru najczęściej spotykane w lokalnych drukarniach to:

Matowy. Papier matowy jest pokryty matową powłoką, która nie załamuje światła. Arkusze te są najczęstszym rodzajem papieru używanym do drukowania standardowych dokumentów w domu lub w biurze. Papier matowy ma gładkie wykończenie, które ułatwia wchłanianie atramentu i pomaga mu szybko wyschnąć, zapobiegając rozmazywaniu się i powstawaniu smug.

Błyszczący. Te arkusze są powlekane różnymi polimerami, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się na stronach z dziełami sztuki i fotografiami. Ponieważ na papierze błyszczącym farba drukarska schnie powoli, technicy drukarstwa muszą całkowicie wysuszyć strony przed złożeniem czasopism lub pudełek z błyszczącymi wydrukami. Na zbyt szybko złożonych stronach może dojść do rozmazania czcionki, zanim atrament całkowicie wyschnie.

Jasna biel. Różne poziomy ciepła, chłodu i jasności zależą od ilości czerwonego, niebieskiego i zielonego załamania światła, które ludzkie oko dostrzega, patrząc na arkusz białego papieru. Producenci papieru mogą kontrolować biel i jasność swoich produktów, dodając do mieszanki chemicznej OBA (rozjaśniacze optyczne).

Zdjęcie. W tym rodzaju papieru zazwyczaj tylko jedna strona każdego arkusza jest pokryta błyszczącą powłoką polimerową, która dobrze współgra z fotografiami i sztuką w pełnym kolorze. Papier fotograficzny ma znacznie wyższą gramaturę i jest poddawany obróbce chemicznej, dzięki czemu jest jaśniejszy, co pomaga uzyskać definicję i kontrast obrazów drukowanych na jego błyszczącej stronie.

Charakterystyka różnych rodzajów papieru do drukowania

Każdy producent produkuje papier w nieco inny sposób. Mieszanka masy papierniczej (drzewnej i innych włókien), środków chemicznych oraz unikalne procesy produkcyjne składają się na różne style i rodzaje papieru do drukowania. Rodzaje papieru mają różne właściwości w zależności od ich zastosowania. Cechy papieru, które wpływają na powodzenie drukowania, to m.in:

Tekstura. W większości profesjonalnych projektów drukarskich stosuje się papier matowy lub błyszczący, powlekany cienką warstwą polimeru, ale w danym projekcie odpowiedni może być również niepowlekany papier surowy.

Nieprzezroczystość. Właściwością światła przechodzącego przez papier jest przezroczystość. Nieprzezroczystość mierzy stopień przezroczystości papieru. Procesy stosowane przy produkcji papieru o wyższej nieprzezroczystości sprawiają, że arkusze te są lepsze do dwustronnego drukowania gęstego tekstu, zdjęć i ilustracji.

Jasność. Producenci papieru opracowali skalę jasności papieru, która określa, w jaki sposób poszczególne rodzaje papieru załamują światło. Jasność papieru waha się od 0 do 100, przy czym standardem dla papieru najwyższej jakości jest wartość 80 i wyższa. Najjaśniejsze papiery, o jasności od 96 do 100, sprawiają, że drukowane obrazy wyróżniają się na tle innych.

Gramatura. Papiernie mierzą wagę lub grubość papieru w gramach. Grubszy, cięższy papier jest mniej przezroczysty i bardziej nadaje się do drukowania dwustronnego tekstu i obrazów. Cieńszy papier jest mniej nieprzezroczysty, a prześwitywanie tekstu i obrazów jest bardzo widoczne. Cięższy i grubszy papier jest zazwyczaj droższy niż cieńszy, standardowy papier.

Wybór idealnego papieru do druku każdego projektu

Ponad 40 lat doświadczenia Bestype w drukowaniu czegokolwiek i wszystkiego dla nowojorczyków czyni z nas ekspertów od papieru. Nasz zespół jest zawsze gotowy, aby pomóc Ci wybrać idealne materiały do każdego projektu, w każdym budżecie. W naszym dogodnie zlokalizowanym sklepie posiadamy na stanie wiele różnych rodzajów papieru do drukarek, które możesz wykorzystać w swoich projektach. Wizyta w naszym sklepie podczas bezpłatnej konsultacji pozwoli Ci poczuć i doświadczyć wielu rodzajów papieru, które posiadamy. Uwielbiamy pomagać naszym klientom w tworzeniu projektów, a nasza wiedza na temat papieru pomoże im dostrzec ich teksty, obrazy i projekty. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci szybko i dokładnie wydrukować kolejny projekt.

Warto przeczytać